Vrelec v Rogaški Slatini je prvič omenjen v listini salzburškega nadškofa Konrada. Z njo je grofu Wolfradu in njegovi soprogi Hemmi dodelil 100 hub na Zgornjem Štajerskem.
Na območju Trebuše, Pohorja in Kozjanskega so steklarski mojstri ročno izdelovali izdelke iz kristalnega stekla. Prisotnih je bilo več glažut. Znanje prednikov je osnova za kvaliteto današnje proizvodnje.
Hrvaški ban Peter Zrinjski je bil eden najmogočnejših fevdalcev tedanje Evrope. Leta 1665 je bil na lovu v okolici Rogaške in ker je imel težave z jetri, so mu kmetje priporočili pitje vode iz vrelca v bližini farne cerkve Sv. Križa. Zrinjski je čudežno ozdravel in poskrbel za sloves tako imenovane svetokriške mineralne vode.
Mariborski zdravnik J.B. Gruendel je napisal monografijo z naslovom Roitschocrene (Rogaški izvir). V njej je obširno opisal kemijske lastnosti in zdravilne učinke rogaške vode, ki je bila v 18. stoletju tretja najbolj prodajana voda na svetu.
Kip iz sivkastega apnenca sv. Janeza Nepomuka, zavetnika voda, z letnico 1732 so leta 1782 v Zdraviliški park v zahvalo postavili dunajski lekarnarji, ki so leta 1772 pridobili koncesijo za prodajo zdravilne vode. Spomenik je ohranjen v Muzeju Anin dvor, replika tega pa v Zdraviliškem parku.
Najpomembnejši dogodek v zgodovini Rogaške Slatine je ustanovitev Deželnega zdravilišča pod vodstvom grofa Ferdinanda Attemsa. Štajerski deželni stanovi so odkupili zemljišča okoli vrelcev od privatnih lastnikov in uredili moderno, deželno vodeno zdravilišče. Tega leta so lahko v zdravilišču nastanili do 25 gostov.
Grof Attems pripelje v Rogaško Slatino prvega zdravnika in hkrati ravnatelja zdravilišča dr. Johanna Frohlicha, ki je uvedel posebne kopeli iz slatine imenovane »Stahlbader«.
Leta 1805 so postavili zdraviliško kapelo in jo posvetili Sv. Ani, zaščitnici zdravilišča. Leta 1926 so jo po načrtih znamenitega arhitekta Jožeta Plečnika preuredili. Na dan Sv. Ane slavi tudi Rogaška Slatina, saj je 26. julij občinski praznik.
Najstarejša stavba v Rogaški Slatini, zgrajena v letih 1805 - 1806 je Stara direkcija, v kateri je bila direkcija z upravnikom zdravilišča in stanovanje uradnega zdravnika. Na njenem mestu je bil tudi Muzej grafične umetnosti, ki je prejel donacije stalnega gosta zdravilišča Rogaška, švicarskega gosta Kurta Müllerja (grafike so danes na ogled v Muzeju Anin dvor).
Prvi Zdraviliški dom (danes Grand hotel Rogaška) je bil zgrajen daljnega leta 1813. Med umetnostnimi spomeniki Rogaške Slatine je najbolj reprezentativna in tudi najbolj znana, identitetna veduta v klasicističnem slogu.
Leta 1819 je bil zgrajen Paviljon Tempel in postavljen na mestu, kjer je izviral stari rogaški vrelec. Je nedvomno najpomembnejša in najlepša stavba zdravilišča. Na njegovem mestu je nekoč stala preprosta uta na štirih lesenih sohah s šotorasto streho. Tempel je postavil tržaški arhitekt Nikola Pertsch.
Pri podiranju Dietrichove hiše v Rogaški Slatini so našli vzidan kamnit fragment z latinskim napisom: AEGRIS IEHO CUNXI MURO. Marmornati kamen z napisom bi bil lahko iz rimskega obdobja.
Dr. Ernst Frlich, sin prvega slatinskega zdravnika je spisal prvi vodnik po Rogaški Slatini, dobrih 30 let po tem, ko so štajerski deželni stanovi odkupili stavbe in zemljišča okrog glavnega vrelca slatine z namenom vzpostaviti deželno zdravilišče.
Znamenito pokrito sprehajališče Wandelbahn je bilo zgrajeno leta 1840, a danes ne stoji več, saj so ga podrli 1982 leta. To je bil drugi klasicističen objekt z arkadami in odličnimi poslikavami.
Zgrajen leta 1859, saj so prvega zaradi nove prostorske zasnove morali podreti.
Prvi vodomet pred Zdraviliškim domom Rogaška Slatina.
Avstrijski cesar je bival v takratnem hotelu Strossmayer (danes Grand Hotel Rogaška Strossmayer). Ta častni dogodek je vgraviran celo v marmornato ploščo na levi strani vhoda.
Obnovljen drugi Zdraviliški dom, je danes najbolj reprezentančna stavba v Rogaški Slatini in nedvomno paradni konj zdravilišča
11. februarja 1922 se je v Svetem Križu pri Rogaški Slatini rodila ena najbolj znanih slovenskih mladinskih pisateljic, Ela Peroci. Njena najbolj priljubljena pravljica je Muca Copatarica.
Ena izmed največjih steklarn na svetu začne s proizvodnjo. V njej se je zaposlila večina steklarjev iz Zagorja ob Savi. Steklarna Rogaška se je usmerila v proizvodnjo kristalnega stekla in z njim zaslovela po vsem svetu.
Novo športno kopališče je leta 1935 projektiral ing. Stanko Bloudek. Znan med drugim tudi po projektiranju skakalnice v Planici.
Znamenito stavbo okrogle oblike, ki dopolnjuje turistično ponudbo Rogaške Slatine, so zgradili leta 1967. V njej lahko poskusimo mineralno vodo Donat Mg, katere sestava je še danes glavni razlog, da je Rogaška Slatina že stoletja priljubljeno evropsko zdravilišče.
Nekdaj je bilo središče Sotelskega in Kozjanskega v občini Šmarje pri Jelšah. Z novo lokalno samoupravo 1994 pa je, poleg 4 novih občin, nastala tudi občina Rogaška Slatina. Po dobrih desetih letih samostojnosti je leta 2005 Rogaška Slatina leta pridobila še status mesta.
Prijavite se na naše e-novice in ne zamudite nobene novosti v Rogaški Slatini.